CLINIC na OFF FESTIVAL!
2008.04.24

Liverpoolska gwiazda brytyjskiego indie-rocka powstała w 1997 roku z inicjatywy Ade'a Blackburna i Jonathana Hartleya. Po dwóch latach kwartet podpisał kontrakt z wytwórnią Domino. Pierwszy longplay, "Internal Wrangler", ukazał się w 2000 roku. Następny, "Walking with Thee", trafił na listę "50 najlepszych albumów 2002 roku" sporządzoną przez pismo "Rolling Stone". Kolejne wydawnictwa CLINIC to: "Winchester Cathedral" (2004) i "Visitations" (2006). Zespół zasłynął wspólnymi koncertami z Radiohead na serii festiwali "All Tomorrow's Parties" – towarzysząc gwiazdom jako support. Formacja z Liverpoolu na Off Festival promować będzie najnowszy, piąty album. Longplay zatytułowany "Do It!" ukaże się 7 kwietnia. Za miksy materiału odpowiada Jacquire King – współpracujący wcześniej z Tomem Waitsem, Kings of Leon, No Doubt, czy Archie Bronson Outfit.

W ciągu zaledwie dwóch lat Off Festival stał się jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce. Zagrała na nim czołówka polskiego rocka alternatywnego i tuzy światowej muzyki niezależnej.

Specjalnie na festiwal reaktywowały się (tylko na jeden koncert) polskie legendarne zespoły, m.in. nieistniejące od lat Lenny Valentino.

Na każdej z edycji zagrało ok. 40 zespołów, razem słuchało ich ponad 20 tysięcy fanów z całej Polski i Europy. „W czasach gdy Jarocin skupia się na wspominaniu własnej legendy, a Open'er na coraz większych światowych gwiazdach, to właśnie Off Festival ma szansę stać się wydarzeniem, które wyznacza w polskiej muzyce nowe trendy”- napisała „Wyborcza”. - To prawdziwe święto muzyki alternatywnej – mówił Tymon Tymański: - Gram na festiwalach od lat 80., ale rzadko zdarzało się, by na jednej imprezie można było posłuchać tak różnej muzyki. Festiwale na Zachodzie są dziś jak supermarkety. Tutaj czuć niezależność, tutaj naprawdę jest off – dodał John Wills (Pumajaw, ex - Loop, ex - Hair And Skin Trading Company). - - Takie połączenie to świetny pomysł. Młodzież lubi muzykę, więc przyjeżdża tutaj, a przy okazji może dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy– nawiązywał do propagowanej na Off Festivalu idei wolontariatu premier Jerzy Buzek.

Jak zwykle częścią festiwalu będą Międzynarodowe Targi Wolontariatu, na które w zeszłym roku przyjechało ok. 200 wolontariuszy, przedstawicieli organizacji z całego świata.

Rok temu Off Festival zaangażował się też w prezentację sztuk plastycznych. Dzięki pierwszemu w Polsce przeglądowi filmów Wilhelma Sasnala Mysłowice nagle pojawiły się na kulturalnej mapie kraju pod szyldem innym niż tylko muzyczny. Sztuka wniknęła też w miasto na stałe - ścianę obok mysłowickiego więzienia ożywił mural Edwarda Dwurnika "Uśmiechnięte twarze". Takie wydarzenia czynią Off Festival imprezą jedyną w swoim rodzaju, nie tylko w skali naszego kraju. W tym roku wydarzeniem będzie międzynarodowa wystawa w przestrzeni miejskiej Mysłowic, ukazująca wzajemne wpływy współczesną sztuką i muzyką pop.

Na Off Festivalu 2008 można będzie posłuchać świetnej alternatywnej muzyki, ale nie tylko. Mnogość atrakcji dla ludzi o różnych zainteresowaniach kulturalnych to największa zaleta tego festiwalu.

POWRÓT
Komentarze
Data wpisu:2008-05-10  14:47:12
Imie i nazwisko: gsH
Treść komentarza: super!
 
Copyright © 2006-2008 by Fundacja Independent
THESIGN: THE COMPLAINER