Mysłowice, miastem sztuki!
2008.08.02 Już tylko tydzień został do Off Festivalu, najważniejszego w Polsce festiwalu muzyki alternatywnej.

Ruszył ostatni etap wspólnego konkursu serwisu Muzyka.onet.pl i Off Festivalu. Spośród dwunastu zespołów, wytypowanych przez jury konkursu, wyłonione zostaną ostatecznie trzy kapele, które zagrają na tegorocznej edycji Offu.

Na stronie muzyka.onet.pl/off jest dwanaście finałowych utworów. Można tam oddać głos na ulubiony kawałek i najbardziej interesującego artystę oraz zadecydować, jaka grupa zagra w Mysłowicach. Trzy zespoły, które do 4 sierpnia, do godziny 12, zgromadzą największą liczbę głosów, wystąpią na scenie Off Festivalu.

W finałowej dwunastce, wytypowanej przez dwunastu jurorów znaleźli się:

Amuse Me - "Gypsies" (Marcin Babko/Gazeta Wyborcza)
Broadway Taxi  - "Top Of The Pops" (Piotr Stelmach/Trójka)
California Stories Uncovered - "Let's Free Cannary" (Artur Rojek)
Des Des - "Another Chance" (Krzysztof Ostrowski/CKOD)
Elephant Stone - "Cztery" (Angelika Kucińska/Machina)
Gutierez - "Moje własne Idaho" (Jarek Szubrycht/MySpace Polska)
Kolorofon - "Łobuz" (Monika Biss)
Psychocukier - "Izrael Poznański" (Tomek Doksa/Onet.pl)
Setting The Woods On Fire - "Delayed Sleep Phasse Disorder" (Anna Gacek/Trójka)
Snowman - "Lazy" (Radek Łukasiewicz/Pustki)
Stwory - "Dvz" (Wojtek Kucharczyk/Mik.Musik)
Wysadzina - "Wanda hazardu awangarda" (Stanisław Iwan/Onet.pl)

Opóźnienie w rozpoczęciu głosowania wynikało z oczekiwania na werdykty dwóch jurorów: Macio Moretti i Macieja Cieślaka, którzy nie podali swoich typów. Zdaniem Morettiego, żaden zespół nie spodobał mu się na tyle, by móc go wskazać do kolejnego etapu.

Na Off Festivalu 2008 będzie także piąta scena! Zaprezentują się na niej znane zespoły z nietypowym dla siebie materiałem. Scena MySpace będzie namiotem na wzór sali prób, gdzie zespoły będą jammować.

Scena Myspace:

Piątek:

17.00 Dick 4 Dick
18.00 New York Crasnals
19.00 Budyń i Sprawcy Rzepaku
20.00 Bajzel

Sobota:

17.00 Kawałek Kulki
18.00 The Poise Rite
19.00 Karpaty Magiczne & The Band Of Endless Noise
20.00 Czesław Śpiewa

Na festiwalu wystąpią m.in.: Mogwai, Iron & Wine, Clinic, Of Montreal, British Sea Power, James Chance, Singapore Sling, Caribou, Menomena, Dat Politics, Kammerflimmer Kollektief, Modified Toy Orchestra, Felix Kubin, Homo Twist, Hey, Lao Che, Czesław Śpiewa, Dick 4 Dick, Leszek Możdżer z projektem Lutosphere, Budyń i Sprawcy Rzepaku, Izrael '83, Muchy, L.u.c i Rahim, Shofar, Afro Kolektyw, Waglewski Fisz Emade, Polpo Motel, Plazmatikon, Jacaszek, The Poise Rite, Baaba, Karpaty Magiczne i The Band Of Endless Noise, Kawałek Kulki, Bajzel, Pchełki, Reuber, Klangwart, So So Modern, Transkapela, Karol Schwarz All Stars, New York Crasnals, Rotofobia, Phantom Taxi Ride oraz Renton.

Off Festival to nie tylko muzyka. Jak zwykle częścią festiwalu będą Międzynarodowe Targi Wolontariatu. To już trzecia edycja targów. Odbędą się m.in. akcje wystawienniczo - promocyjne i warsztaty, Arena Aktywności i Żywa Biblioteka. Swój udział potwierdzili już: Artur Rojek, Beata Pawlikowska, prof. Jerzy Buzek, dr Andrzej Wojcieszek.

Sentencja coś musi się rozpaść (Something Must Break), skradziona z utworu Joy Division, posłużyła jako tytuł i motto dla międzynarodowej wystawy umiejscowionej w przestrzeni miejskiej Mysłowic. Scenariusz wystawy, wpisanej w kontekst muzycznego Off Festivalu, oparty jest na śledzeniu związków między sztuką współczesną a muzyką i dźwiękiem oraz politycznych, emocjonalnych i (sub)kulturotwórczych konsekwencji tego typu zależności. Zagadnienia poruszane przez zaproszonych artystów to m.in. manipulacyjna rola ścieżki dźwiękowej (Erla S. Haraldsdottir, Anna Molska, Johanna Billing czy Wilhelm Sasnal), estetyka subkultur (Jerzy Lewczyński, Anne-Julie Raccoursier, Paweł Książek) czy też paranaukowe, a nawet okultystyczne funkcje rejestracji dźwięku (Leif Elggren, Paweł Kulczyński & Hubert Czerepok, Erik Bünger).

Z przykrością zawiadamiamy, że zespól Kling Klang odwołał swój występ na tegorocznym Off Festivalu.

Jednocześnie informujemy, że na jego miejscu pojawi się człowiek od lat związany z brytyjską wytwórnią Domino - MAX TUNDRA , który w swoich krótkich kompozycjach miesza wszystko - pop, rhythm'n'blues, electro z lat 80., czasem jazz, kabaret, niekiedy rock.

POWRÓT
 
Copyright © 2006-2008 by Fundacja Independent
THESIGN: THE COMPLAINER