Modified Toy Orchestra


Ten zespół gra muzykę elektroniczną, ale nie używa midi, sampli, laptopów czy syntezatorów...


Tak naprawdę nie używa żadnych konwencjonalnych instrumentów - tylko zabawki.

Nazwa tego projektu mówi wszystko – sound - artysta Brian Duffy powołał “orkiestrę” używając zmodyfikowanych niechcianych zabawek ze sklepów z używanymi rzeczami. Zmusza je do wydawania z siebie różnych zgrzytów i plumkań, co daje efekt czasem przypominający wczesne płyty Aphex Twin. Mnóstwo zabawy, małych horrorów i przyjemnych dźwięków.

Album „Toygopop” powstawał pięć lat. Dwa lata trwało budowanie instrumentów i nauka gry na nich,a trzy lata odkrywanie nowych kombinacji dźwięków i fraz. Brian Duffy, twórca Modified Toy Orchestra, nazywa ten proces „współpracą z trzecim mózgiem maszyny”. Efekt to dziwny, ale w pełni przyswajalny, który nie przypomina niczego, co dotąd słyszeliście. Jest czasem wesoły, czasem wzruszający, a czasem mroczny.

Brian Duffy, wielokrotnie nagradzany artysta konceptualny, jako pierwszy wymyślił sposób wykorzystania porzuconych zabawek dziecięcych jako instrumenty. Rozkłada je na części, rekonstruuje  i odnajduje wewnątrz nich nowe połączenia, które odkrywają nowe dźwięki. Rezultat tego procesu jest szokująco piękny i zarazem ekstremalny. A o Duffym mówi się teraz zarówno jak o geniuszu, szaleńcu, jak i skarbie narodowym. W orkiestrze Duffy'emu towarzyszą m.in. członkowie grup Pram, Dreams of Tall Buildings, Plone, Mike in Mono, Twiggy and the K-Mesons i Colour Burst.

Duffy założył MTO w 2006 r., jako projekt jednoosobowy. Dziś towarzyszy mu m.in. Laurence Hunt z brytyjskiej legendy avant-popu Pram i Mike Johnston z elektronicznego Plone oraz Darren Joyce (Dreams of Tall Buildings), Michael Valentine West (Twiggy and the K-Mesons) i Chris Plant (Colour Burst).

Widziałem Devo i Kraftwerk na żywo, ale ci goście są dużo lepsi - powiedział przed śmiercią Tony Wilson, odkrywca Joy Divison, New Order, Happy Mondays, The Stone Roses i Oasis.


Recenzje:

- Ratując zabawki od wyprzedaży Duffy wyprodukował niesamowitą kolekcję dziwnych, zupełnie nowych dźwięków. Ta muzyka to cudownie podkręcający elektroniczny dźwięko -  obraz. Sama przyjemność - The Wire
- Brian Duffy to skarb narodowy - Mute
- Coś totalnie nieoczekiwanego, co rozwali twój mózg. W rodzaju: „nie wiem co to jest, ale kocham to!”. Nigdy w życiu nie myślałem, że usłyszę numer Kraftwerku grany na lalce i plastikowych gitarkach. Jestem fanem - livesets.com
- Modified Toy Orchestra z Birmingham zaczynała jako lokalna legenda, która produkuje dziwną elektronikę  z zepsutych zabawek. Brian Duffy idzie po krawędzi między geniuszem a szaleństwem. Jak 9-woltowy Frankenstein - Zero Tolerance

Niesamowity spektakl muzyczny tylko na Off Festivalu!

www >myspace >
POWRÓT
 
Copyright © 2006-2008 by Fundacja Independent
THESIGN: THE COMPLAINER