Kawałek Kulki

Genialne piosenki

Przed rokiem wydali album, o którym recenzenci piszą „po prostu genialne piosenki”. Z połączenia rocka i piosenki poetyckiej powstał nowy, świeży głos na polskiej scenie alternatywnej.

Kawałek Kulki łączy w swojej muzyce elementy rocka i piosenki poetyckiej. Robi to w bardzo oryginalny i wyjątkowy sposób, wykorzystując jako "narzędzia" mocno osadzoną sekcję rytmiczną, gitarę i skrzypce.

Laureat przeglądu Miejskiego Centrum Kultury w roku 2002 i 2003 roku, zdobywca nagrody publiczności na Gorzowskim Rock Festiwalu oraz nagrody za najlepsze teksty, na falach rozgłośni Radia Zachód (2004). Oprócz licznych koncertów klubowych i występów w ramach festiwali studenckich ma na swoim koncie kilka wydawnictw fonograficznych - funkcjonujące głównie w drugim obiegu EP-ki: "Wybucha Bomba" (2003), "Wyprawa w poszukiwaniu raf koralowych rzeki Warty z Kawałkiem Kulki w kieszeni" (2004), "Radio Wieprzyce" (2005). Ich utwory znalazły się również na kilku alternatywnych składankach: "Nadzieja Lubuskiej Sceny" (2004), "Trzymaj z nami cz.2" (Polskie Radio 2006) i "Radio Lampa 4" (2006).

Kulki tworzą w stylu, który ciężko jest opisać za pomocą odniesień do innych zespołów. Najchętniej to, co usłyszałem, określiłbym za pomocą dwóch słów "genialne piosenki!". Tutaj wszystko wypada naturalnie i swobodnie,   a słowa w oryginalny sposób odciskają   w sobie poszczególne stany emocjonalne i atmosferyczne. Na wpadające w ucho melodie nawleczone są frazy, od których trudno jest się później uwolnić: "bo wschód słońca to zachód pytań", "koniec świata zaskoczył mnie w najlepszych latach" – pisze „Lampa”.

Premiera debiutanckiej płyty długogrającej Kawałka Kulki odbyła się jesienią 2007. Singlem promującym ten album jest utwór "Kolegi tata".

Wokalistka i skrzypaczka zespołu, tworzy także projekt Karotka, o którym napisano w „Lampie”: „Dziewczyna   z gitarą i skrzypcami śpiewająca własne piosenki to obiekt, który powinien zostać objęty ochroną. Tak mało mamy obecnie rodzimych songwriterek, którym udało się jakoś tam zaistnieć w świadomości ludzi słuchających muzyki. Karotkę śmiało można uznać za jeden z największych jeszcze nie odkrytych talentów polskiej sceny alternatywnej. Swym ciepłym anielskim głosem, w którym czai się melancholia, ale i dziewczęca filuterność śpiewa miniatury miłosne, od których można dostać gęsiej skórki i z miejsca zakochać się w Karotce”.

Na żywo Karotka występuje z zespołem Wakacje, który oprócz niej współtworzy sekcja Kawałka Kulki: Maciej Parada - bas i Jacek Dębicki - perkusja. Wtedy skojarzenia z CocoRosie ustępują myślom o wodewilowym wcieleniu Cat Power.

www >myspace >
POWRÓT
 
Copyright © 2006-2008 by Fundacja Independent
THESIGN: THE COMPLAINER