Mogwai

Szkocka legenda post-rocka zagra na mysłowickim Off Festivalu!

Mogwai powstał w Glasgow w 1995 roku. Zespół niemal od razu wypracował charakterystyczne brzmienie, oscylujące między ostrą gitarową muzyką i ambientem. Niespotykane wcześniej aranżacje oraz ograniczenie roli śpiewu do minimum (do dziś zespół de facto nie ma wokalisty) zadecydowały  o niepowtarzalności brzmienia Mogwai. To dziś najbardziej znany zespół post-rockowy na świecie. Gra gitarowy ambient. Łączy nostalgię i klaustrofobiczną monotonię z nieokiełznaną rockową ekspresją. W równej mierze czerpie z tradycji gitarowego grania, co tworzy nową jakość z elementów muzyki elektronicznej, kameralnej, kraut-rocka lat 70. i jazzu. Mogwai porównywany jest do tak różnych zespołów jak Sonic Youth, Talk Talk, Sigur Ros, Radiohead, Godspeed You Black Emperor, Low, Codeine, Slint i Pan American.


Debiutancki album „Young Team” z 1997 roku został niedługo po premierze obwołany jednym z najważniejszych albumów lat 90., a Mogwai czołowym brytyjskim zespołem alternatywnym. Dwa lata  po sukcesie debiutu grupa zabrała się za nagrywanie materiału na drugi krążek. „Come On Die Young” potwierdził klasę zespołu. Trzecia płyta, „Rock Action” (2001) zadziwiła słuchaczy łagodniejszymi utworami i po raz pierwszy wykorzystaniem syntezatorów. Gościnnie zaśpiewał na niej Gruff Rhys z Super Furry Animals. W 2001 r. zespół zarejestrował graną na koncertach wersję żydowskiego hymnu „My Father, My King” otoczoną przez fanów kultem. Pierwszy rok nowego tysiąclecia potwierdził tylko,że Mogwai w dalszym ciągu stanowią jedną z najciekawszych grup grającą nowoczesnego rocka.
 
W 2003 roku Szkoci wydali czwartą płytę nazwaną ironicznie „Happy Songs for Happy People”. Pełen melancholii i depresyjnych klimatów album zebrał na świecie pochlebne recenzje („New Musical Express” nazwał go „najbardziej intrygującym i njapiękniejszym w dyskografii”), co otworzyło Mogwai drogę do koncertowania na całym świecie wraz z Pixies    i The Cure. W sierpniu 2003 r. roku zespół zagrał koncert w Warszawie w ramach trasy promującej najnowszą płytę. Był to jak na razie jedyny występ Mogwai przed polską publicznością. Oto fragmenty relacji z koncertu na porcys.com:

-„Rozkosz gitarowej furii, ściana dźwięku, w niewytłumaczalny sposób potężniejąca, gdy już  wydawało się, że głośniej nie można, w połączeniu z przecudnym motywem który znamy tak dobrze, docierała w najbardziej zapyziałe miejsca na sali. Skala hałasu i jego natężenie zmusiły wielu do zasłaniania, czy też zatykania uszu. Czuć było zarówno euforię, jak i strach przed bezpowrotną zatratą nie mającego zdolności reaktywacji, napastowanego bezustannie organu. Zapomnienie, uwolnienie w kakofonii, migoczące światła, gwałtowne, zmasowane ataki zgiełku zastały nas z otwartymi ustami, wykrzywionymi w grymasie pełnego niedowierzania zachwytu”...

W 2006, po wydaniu płyty „Mr. Beast” grupa nagrała ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego o jednym z najsłynniejszych piłkarzy świata, „Zidane: A 21st Century Portrait”. Utwory z albumu „Mr. Beast” znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Miami Vice”. Muzyka Mogwai stanowi też (obok utworów Kronos Quartet) ścieżkę dźwiękową do filmy Darrena Aronofskiego „The Fountain” („Źródło”).

Zespół ma na swoim koncie płytę „Kicking a Dead Pig”, gdzie jego utwory remiksują takie sławy jak Alec Empire, Surgeon, My Bloody Valentine, Max Tundra, Hood, Arab Strap czy Third Eye Foundation.

Mogwai pojawił się też na ubiegłorocznej składance w hołdzie grupie Pixies, „Dig For Fire – Tribute To Pixies”. Mogwai gra na niej piosenkę „Gouge Away”, są tam też m.in. zespoły They Might Be Giants i British Sea Power. 

Na wrzesień 2008 rok zespół szykuje właśnie nowy album. Materiał zostanie poprzedzony epką, na której gościnnie usłyszymy inną gwiazdę sceny alternatywnej. "Batcat EP" - taki tytuł będzie nosiło krótkie, zawierające raptem cztery kawałki wydawnictwo, jakie Szkoci przygotują dla fanów jako przedsmak nowego krążka. W kawałku "Devil Rides" pojawi się gościnnie wokalista Roky Erickson, znany z The 13th Floor Elevators. Dwa tygodnie po premierze epki do sklepów trafi pełny krążek Mogwai. Szósty w dorobku zespołu krążek będzie zatytułowany "The Hawk is Howling", a jego wydawcą  na Europę będzie firma PIAS. Producentem materiału będzie Andy Miller, znany m.in. z płyt The Delgados, Arab Strap oraz Sons & Daughters.

W tym roku ukazało się też nowe wydanie debiutanckiego „Young Team”, jednego z najważniejszych albumów rockowych ostatniego 10 – lecia. Po pierwszym wydaniu „Young Team” Stephen Malkmus z Pavement stwierdził że Mogwai to zespół XXI wieku. Nie mylił się. Po 10 latach Chemikal Underground wypuścił specjalną, podwójną wersję debiutu Mogwai. Poddana remasteringowi oryginalna wersja brzmi jeszcze mocniej niż pierwowzór. Dodatkowo wzbogacona została o bonusowy krążek, na którym znajdziemy kawałki live, sesje dla BBC, kawałek z udziałem lidera Arab Strap Aidana Moffata, czy genialny cover Spacemen 3. Dzięki „Young Team” świat rocka dostał potężnego kopa  i inspirację na nadchodzące lata. Do dziś jednak niewielu udało się doścignąć szkockich mistrzów. Kele Okereke z Bloc Party przyznał, że ta płyta zmieniła jego życie.

- Z perspektywy prawie 10 lat, „Young Team” jawi się jako najwybitniejsze obok „Millions Now Living Will Never Die” Tortoise i „Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven” Godspeed You Black Emperor! post-rockowe dzieło. O tym, że to bardzo ważna i wpływowa płyta świadczą także dokonania takich grup jak chociażby Explosions In The Sky, Mono, Migala, Moly, czy tysiąca innych, podobnych wykonawców. Charakterystyczne budowanie napięcia i nastrojowości kompozycyjnej, bazowanie na zasadzie cisza-hałas, czy wplatanie dźwięków fortepianu, wyżej wymienione zespoły z pewnością zaczerpnęły właśnie od Szkotów – napisał screenagers.pl.

A Porcys nazwał ten album dziełem genialnym.

 - Słuchać Mogwai to jakby po przebudzeniu wyjrzeć przez okno by zaczerpnąć świeżego powietrza i nie zauważyć deszczu meteorytów do czasu, gdy jest już o wiele za późno – pisze Melody Maker. 


Mogwai to jeden z najważniejszych zespołów alternatywnego rocka na świecie. Będzie jedną z największych  gwiazd sierpniowego Off Festivalu 200 w Mysłowicach!

Mogwai - Travel Is Dangerous
www >myspace >
POWRÓT
 
Copyright © 2006-2008 by Fundacja Independent
THESIGN: THE COMPLAINER