British Sea Power

Zespół British Sea Power już w chwili debiutu został okrzyknięty nową wielką nadzieją brytyjskiego rocka. Kontrakt z legendarną wytwórnią Rough Trade i charyzmatyczne koncerty – na Wyspach grupa szybko stała się sensacją. Druga płyta „Open Season” tylko ugruntowała jej pozycję.

Muzycy koncertowali m.in. u boku Davida Bowie, Lou Reeda i Radiohead. Wydany w tym roku trzeci album „Do You Like Rock Music?” uznano za jedną z najważniejszych płyt całego światowego rocka AD 2008.

- Tak podnoszącej na duchu muzyki dawno nie było. Wspaniałe, natchnione melodie, wręcz kipią od pozytywnych emocji. To niemal współczesne hymny, a zarazem muzyczne pigułki szczęścia. "Do You Like Rock Music?" brzmi trochę tak, jakby Arcade Fire nasłuchali się The Polyphonic Spree. Mamy piękne harmonie, chóry, metaliczne gitary (chwilami bardzo, bardzo ostre) i radość eksplodującą praktycznie z każdej piosenki – czytamy na e.muzyka.pl.

Zespół nagrywał tę płytę m.in. w Kanadzie, Czechach i brytyjskiej Kornwalii. Wśród wielu tematów śpiewa m.in. o... polskich hydraulikach i taksówkarzach. Ożywczo łączy to, co najlepsze w muzyce rockowej lat 60. i 80., inspirując się m.in. The Kinks i The Jam, Little Richardem i The Pixies.

Album wyprodukowali ludzie wcześniej odpowiedzialni m.in. za płyty Jarvisa Cockera, Bark Psychosis i Godspeed You! Black Emperor.

- To najlepszy zespół w całej Wielkiej Brytanii – napisał The Sunday Times”.
- Jeśli lubicie rock, ta muzyka na pewno wam się spodoba – dodaje „Billboard”.
- Album balansuje między ważkimi kwestiami intelektualnymi a prostymi przyjemnościami, wielkimi melodiami i gitarowym mięsem – wtóruje „Q Magazine”.

Amerykańska trasa promująca nowy album wyprzedała się na pniu. W tym roku grupa zagra na najlepszych europejskich festiwalach (m.in. angielskim T In The Park i niemieckim Hurricane). Nominowani do prestiżowej nagrody "Mercury Music Prize" za 2008 r. Jej pierwszy w naszym kraju koncert odbędzie się na mysłowickim Off Festivalu.

"No Lucifer" by British Sea Power
www >myspace >
POWRÓT
 
Copyright © 2006-2008 by Fundacja Independent
THESIGN: THE COMPLAINER